Skąd wziął się “Zwierzak za kierownicą”?

 

Z niezgody na każdą śmierć dziecka na drodze. Codziennie na świecie ginie 500 dzieciaków, a 2.500 jest rannych (najwięcej w Afryce). W Polsce w 2016 roku zginęło 72 dzieci w wieku od 0 do 14 lat, a 3.260 odniosło obrażenia. To wielka tragedia rodzin, kiedy odchodzi dziecko. To także ogromne cierpienie dzieci poszkodowanych w wypadkach, które często nigdy już nie wrócą do pełnej sprawności. Dlatego tak ważnym jest by nauczyć najmłodszych, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 

Organizatorem konkursu „Zwierzak za kierownicą” jest Fundacja im. Mariana Bublewicza, a pomysłodawczynią Beata Bublewicz – prezes fundacji. Celem konkursu jest nauka zasad bezpieczeństwa na drodze przez zabawę. Inicjatywa wpisuje się w działania  Światowej Dekady Działań ONZ na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (2011-2020). Konkurs ma dwie kategorie – plastyczną i literacką. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 30 tysięcy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. Dzieci stworzyły kilka tysięcy prac plastycznych i literackich odznaczających się wspaniałym poczuciem humoru, dojrzałością i świadomością zagrożeń w ruchu drogowym.

 

Konkurs wspierali: Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, Rzecznik Praw Dziecka, Instytut Transportu Samochodowego, Komenda Główna Policji, Fundacja „Integracja” oraz Polski Związek Motorowy. Ambasadorami konkursu byli Michał Rusinek – literat, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Grzegorz Kasdepke – bajkopisarz, Adam Wajrak – przyrodnik i publicysta Gazety Wyborczej, Kajetan Kajetanowicz – Mistrz Europy w rajdach samochodowych 2016, Rafał Sonik – zwycięzca Rajdu Dakar 2015 w kategorii quady, Wojciech Chuchała – Mistrz Polski w rajdach samochodowych 2014, Maciej i Jakub Kot – skoczkowie narciarscy.

 

Po 4 latach, postanowiliśmy zmienić formułę konkursu. Nową odsłonę zaprezentujemy w roku szkolnym 2017/2018. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmów z finału w Pałacu Prezydenckim.